Home
26 January 2022 ( 9 views )
Advertisements

Uffizi Museum and Modern Europe

Floransa gezilecek yerler listesinde en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Uffizi Galerisi, şehir merkezinde yer alıyor. Turistik bir cazibe merkezi olan Uffizi Müzesi yürüme mesafesindedir. Barındırdığı dünyada heykeller, ünlü tablolar ve farklı sanat eserleri ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda muhteşem mimarisiyle de dikkat çekiyor. İtalya'nın en popüler şehirlerinden biri olan Floransa, sanat şehridir. Avrupa'nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Uffizi Galeri Müzesi, sanatseverler için de bir cazibe merkezidir. Galeride dünyaca ünlü sanatçılara ait eserler görülebilir. Uffizi Müzesi, dünyanın en iyi İtalyan Rönesans tablo koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzedir ve vazgeçilmez cazibe merkezlerinden biridir.


Uffizi Galerisi Hakkında

Heykeller, anıtlar, birçok baskı ve çizimin yer aldığı Uffizi Galerisi, 16. yüzyılın ortalarında “Giorgio Vasari” tarafından tasarlandı. Leonardo da Vinci, Giotto, Caravaggio, Michelangelo, Botticelli'nin eserlerinin yanı sıra Hollanda ve Flaman resmine ev sahipliği yapan müze, 90 odaya sahip olup kültürel ve sanatsal deneyimler sunuyor. Uffizi Galerisi bir mağaza, kütüphane, kafe ve restoran içerir. Kalıcı sergilerin yanı sıra geçici sergilere de ev sahipliği yapan müze, en hızlı ve en kolay rehberli turlarla gezilebilir. Müzeyi gezerken uzun kuyruklara hazırlıklı olun. Biletler müze girişinde online olarak satın alınabilir. Floransa şehir merkezinde bulunan Uffizi galeri müzesi, şehirdeki birçok turistik yapıya yürüme mesafesindedir.


Uffizi Galerisi'ndeki eserler

Müzedeki eserler kronolojik sırayla sergilenmekle birlikte müzenin bazı bölümlerindeki eserler yapıldıkları okul ve şehirlere göre listelenmiştir. Müzenin ikinci katında değerli İtalyan Rönesans tabloları sergileniyor. Uffizi Müzesi'nde tabloların yanı sıra değerli heykeller de bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:


Venüs'ün Doğuşu,

Meryem Ana'nın Taç Giyme Töreni,

İhanetİlan,

Mary Uzun Boyunlu,

Papa Leo X'in İki Kardinalli Portresi,

Doni Tondo,

Urbino Venüsü,

Urbino Dükü ve Düşesi,

Tribüne


Uffizi Müzesi'nin Önemi

Sadece Floransa'nın değil, İtalya'nın da en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Uffizi, binlerce değerli eseri ve tarihi eseriyle görülmeye değer muhteşem bir müzedir. Ünlü Medici ailesinin koleksiyonunun sergilendiği U şeklindeki müzenin tarihi 1559 yılına kadar uzanıyor. İlk kez mimar ve ressam Giorgio Vasari tarafından Medici ailesi için tasarlanan müzenin binası da bunun üzerine kurulmuş. 15601580 yılları arasında sürekli olarak büyütülerek yeniden şekillendirilmiş ve her restorasyon sürecinde Vasari'nin özgün tasarımlarına sadık kalınmıştır. Müzeyi gezmeden önce hangi bölümlerin ve eserlerin gezileceğine karar verilmesi gerekiyor. 1769'da müzeye resmi ziyaretler başladı.

Recommended Videos

Advertisements

You may also like

Hair Care Tips For Girls With Curly Natural Hair! Supreme Court | Explanation with All Details Health at Pregnancy Digital Transformation Report | Review about different technologies