Home
26 January 2022 ( 33 views )
Advertisements

The Last Emperor Movie Review Movie Details and Outline

Hikayemiz 1950'lerde Çin Halk Cumhuriyeti'nde başlıyor. Yaklaşan bir tren görüyoruz. Bir savaş suçlusu treni. İndikleri yerde yargılanacakları yere gidene kadar bekletilirler. Kahramanımız olduğunu düşündüğüm bir adam banyoya giriyor ve kapıyı arkasından kilitliyor. Sonra lavaboya sıcak su döküyor ve bileklerini kesiyor. Kan kaybından ölmeyi beklerken 1908'e gidiyoruz ki bence geride kaldı. Bir köyden küçük bir çocuk olan, imparatorun varisi olan Pu Yi, askerler tarafından Yasak Şehir'e götürülür. Orada ana imparatoriçeye gider ve sonraki 1000 yıl boyunca imparator ilan edilir. Daha bebek olan Pu Yi, her zaman eve gitmekten bahseder. Olayı kavrayamayacak kadar küçük. Yasak Şehir'de hizmetçiler tarafından ağırlanır. Yine 1950'ye dönüyoruz. Pu Chieh yerde baygın yatıyor ve bir adam onu ​​uyandırmak için tokatlıyor. Bileklerindeki kesikleri elbisesinden aldığı parçayla sarar. PuChieh'e neden ölmeme izin vermediğiniz sorulduğunda, yine de yargılanacağınızı söylüyor. Yargılandıktan sonra cezaevine konur ve koğuşuna girdiğinde kardeşi Pu Yi'yi görür. Çocukluk yıllarımıza dönüyoruz. Pu Yi biraz daha büyüdü. Annesi ve erkek kardeşi Yasak Şehir'e gelir. 7 yıldır görmediği annesiyle tanışır. Etrafta dolaşıp kardeşiyle oynuyorlar. Bir gün kardeşiyle ders alırken imparator sarısı giydiğini görür ve çıkarmasını ister, PuChieh reddeder ve PuYi'nin imparator olmadığını söyler. Buna kızan PuYi, kardeşinin peşine düşer. PuChieh ona Halkın yabancı başkanını gösteriyor. Çin Cumhuriyeti'nin söylediklerini kanıtlamak için. Yavaş yavaş her şeyin formalite ve gelenekten kaynaklandığını anlamaya başlar. Yeterince büyüdüğü için sütanne olan ArMo'yu şehirden alırlar. 1919'a atlıyoruz ve PuYi'nin büyüdüğünü görüyoruz. Reginald adında bir beyefendi ona akıl hocalığı yapmak için gelir. PuYi'nin Yasak Şehir'den ayrılması yasaktır ve bebekken geldiğinden beri hiç dışarı çıkmamıştır.


Dışarı çıkmak için kapıya yönelir ama oradaki askerler buna izin vermezler ve tüm emirlerine rağmen kapıyı açmazlar. Bunun üzerine PuYi binanın çatısına tırmanır ve dışarı çıkmak istediğini söyler. Düşmesini önlemek için hizmetkarları ve Reginald onu yakalamak için çatıya tırmanıyor. Reginal uzanır ve PuYi'nin ulaştığını görür. Bunun nedeni gözlerinin bozuk olmasıdır. Doktor çağrılır, imparator için gözlük yapılır. Artık büyüdüğüne göre evleniyor. Kendisine sunulan kadınlardan birini imparatoriçe olarak seçer ve kendisine iki nedime alır. İlginç bir törenle evlenirler. 1950 yılında cezaevine geri dönüyoruz. Savaş suçlarından tutuklu bulunan PuYi'ye itiraf etmesi için bir defter verilir, ancak üstlerin istediği gibi doldurmadığı için sorgu odasına alınır. İtiraflarına reform yapmak ve 1919'a geri dönmek isteyerek başlıyoruz. PuYi, Yasak Şehir'den kaçmak yerine hükmetmek istediğini söylüyor ve baş saymanının yerini alıyor. Ancak, o gece, baş saymanlar, ne kadar çaldıklarının bilinmemesi için depoyu ateşe verdiler. Ne kadar saklamaya çalışsalar da bu onları idamdan kurtaramayacak. 1950'ye geri döndüğümüzde, geçmişe giden yollar birleşiyor. Hapishane amirleri PuYi'den olayları anlatmasını ve itiraf etmesini ister. Büyüyünce 20'li yaşlarındayken Yasak Şehir ele geçirildiğinde Puyi ve ailesini şehirden uzaklaştırırlar. Japonlar onları kendi ülkelerinde misafir ediyor. Orada bir ev kiralıyorlar. Parasının çoğunu piyano ve radyolara harcıyor. PuYi ve karısı batıya gitmeyi hayal ediyor. Orada bir süre kalırlar ve PuYi ahlaksızlık yapar. Tabii ki' bu yüzden ikinci nedimesi kaçıyor. Japonlarla hapishanede işbirliği yapmakla suçlanıyor. Japonların onlara sadece konaklama sağladığını ve işbirliği tekliflerini reddettiğini söyler. Reginald'ın kendi ülkesine döndüğü ve PuYi'nin Mançurya'ya zorla götürülmediğini söylediği bir kitap yazdığı için üstleri de inanmaz, işbirliği teklifini kabul etti ve kendi isteğiyle ayrıldı. PuYi bunu reddediyor çünkü Reginal, Mançurya'ya gitmeden önce PuYi'den ayrıldı ve PuYi olay hakkında hiçbir şey bilmediğini savunuyor. Ancak yalan söylüyor. Japonlar Mançurya'yı işgal ettikten sonra PuYi kendi isteğiyle ayrılır. Yeniden imparator olmak istiyor. Japonlarla işbirliği yapar ve onları kabul eder. Mançurya'da özerk bir Çin devleti kurmak istedi, ancak Japonların yardımıyla oraya geldiği için reddedildi ve Japonlar savaş sırasında PuYi'yi kukla olarak kullanmaya ve istediklerini yapmaya başladılar. 1945'te Hiroşima'nın bombalanmasından dokuz gün sonra Japon devleti savaştan çekildi. PuYi de bu olaydan sonra hapse atılır. 10 yıl yattıktan sonra salıverilir ve bahçıvanlığa başlar. 1967 yılında bir bilet alarak uzun yıllar sonra müzeye dönüştürülen Yasak Şehir'e girdi. O yıl içinde ölür. bir bilet aldı ve yıllar sonra müzeye dönüştürülen Yasak Şehir'e girdi. O yıl içinde ölür. bir bilet aldı ve yıllar sonra müzeye dönüştürülen Yasak Şehir'e girdi. O yıl içinde ölür.

Recommended Videos

Advertisements

You may also like

Roman Women You Should Know (9 of the Most Important) 10 Historical Photos You've Never Seen Before 10 Horrors Of Aztec Ritual Human Sacrifice 40 Years Ago a Photographer Captured Random People, and Now He Tracked Them Down to Make a Historical Reunion