Home
27 January 2022 ( 26 views )
Advertisements

Psoriasis Treatments

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin hızlı büyümesine neden olan ve ciltte kırmızı veya beyaz lekelere neden olan bir cilt sorunudur. Dört hafta sonra cilt hücrelerinin normal kademeli büyümesinden ve pul pul dökülmesinden farklı olarak, sedef hastalığı yeni cilt hücrelerinin günler içinde cilt yüzeyine hızla hareket etmesine neden olur. Cilt yüzeyindeki sayılarının artması, kalın yamalar (plaklar) oluşturur. Sedef hastalığı tedavileri, cilt hücrelerinin hızlı büyümesine neden olan döngüyü değiştirmeyi, böylece plak oluşumunu ve iltihabı azaltmayı amaçlar. Ayrıca oluşan pulları kaldırarak cildi pürüzsüzleştirmeyi amaçlarlar.

Merhemler ve kremler gibi topikal tedaviler, cilde uygulandığında sedef hastalığının hafif ila orta derecedeki semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.
Dovonex krem, cilt hücrelerinin büyüme hızını azaltmak için iyi olan D vitamini içerir.
Tazorac ve Avage kremleri, DNA aktivitelerini normalleştirerek iltihabı azaltır. Kremlerin cildi tahriş edici bir yan etkisi olabilir.
Salisilik asit, ölü cilt hücrelerinin dökülmesine ve pullanmanın azaltılmasına yardımcı olur. Sedef hastalığını tedavi etmek için kafa derisi solüsyonlarında ve şampuanlarda bulunur.
Kömür katranı, kaşıntıyı, pullanmayı ve iltihabı azaltarak sedef hastalığını tedavi eder. Şampuanlarda, yağlarda ve kremlerde bulunur. Nemlendiriciler pullanma ve kaşıntıyı azaltır ve cilt kuruluğunu önleyerek sedef hastalığına bağlı ağrıyı azaltır.

Işık tedavisi yani yapay veya doğal ultraviyole ışık kullanımı sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır.
Güneş ışığı (Ultraviyole ışık), cilt maruz kaldığında aktif T hücrelerini öldürür. Bu, cilt hücrelerinin oluşumunu yavaşlatır ve iltihaplanmayı ve ölçeklenmeyi azaltır. Ultraviyole ışığa yoğun maruz kalma cilde zarar verdiği ve semptomları kötüleştirdiği için dikkatli olunmalıdır.
Kontrollü dozlarda ultraviyole B (geniş bant UVB) fototerapi, sedef hastalığının hafif ila orta dereceli semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Dirençli sedef hastalığı, tek yamalar ve yaygın sedef hastalığını tedavi etmek için çok uygundur. Nemlendirici daha sonra kızarıklık, kuru ve kaşıntılı cilt gibi UVB yan etkilerini azaltmak için kullanılabilir.
Dar bant UVB tedavisi, sedef hastalığının yeni bir tedavi türüdür ve UVB (geniş bant) tedavisinden daha etkilidir. Ciltte iyileşme görülene kadar haftada üç kez ve sonrasında haftalık olarak cilde uygulanır. Ancak ciltte ciddi yanıklara neden olabilir.
Geockerman tedavisi, UVB ve kömür katranı tedavisini birleştirir. Kömür katranı, UVB ışığının cilde iyi bir şekilde alınmasını sağlayarak, kombinasyonu yukarıdaki sedef hastalığı tedavilerinden daha etkili hale getirir.
Excimer lazer, inflamasyonu ve pullanmayı kontrol etmek için etkilenen cilde yönlendirilen kontrollü bir UVB ışık huzmesi ve bilinen bir dalga boyunun kullanılmasını içerir. Yan etkileri kabarma ve kızarıklıktır.


Yazan: ngumbau1

Recommended Videos

Advertisements

You may also like

RENOVATION of the AUTOMOBILE INDUSTRY: ELECTRIC CARS 15 Rarely-Seen Historical Photos You Probably Won’t See In History Books 30 Things You Never Knew About Queen Elizabeth II 12 Crazy Etiquette Rules From the Past Everyone Had to Follow