Home
26 January 2022 ( 10 views )
Advertisements

How to Grow Curly Hair? 5 Things to Pay Attention to Achieve Success

Kıvırcık saç nasıl uzatılır? Kıvırcık saçlara sahip olanlar, diğer saç tiplerine sahip olanlara göre farklı saç bakımlarına ihtiyaç duyarlar. Kıvırcık saçlar, genetik yapısı nedeniyle diğer saç tiplerine göre farklı tepkiler verir. Bu nedenle kıvırcık saç uzatmak için farklı yöntemler izlenmelidir. Saçın başına gelebilecek kuruma, kırılma gibi problemli durumlar, kıvırcık saçlar uzadığında çok daha yoğun bir şekilde yaşanır. Ne olursa olsun doğru bakım ve taktikler uygulandığında kıvırcık saçlara sahip olmak o kadar da zor değil. Sonuç olarak, herkesin hayran olduğu güzel bir görünüm ortaya çıkıyor. "Kıvırcık saç nasıl uzar?" sorusunun birden fazla cevabı var. En önemli beş noktayı sizler için açıkladık ve yapmanız gerekenleri sıraladık.

1. Saç Kökleri

Birçok kişi saç köklerine dikkat etmez ve gerekli bakımı uygulamaz. Ancak bir saçın düzgün ve sağlıklı uzaması için en önemli kısım saç kökleridir. Saç köklerinde oluşan bir problem saçın kırılmasına veya kurumasına neden olur. Bu durum kıvırcık saçlı kişilerde daha da kritiktir çünkü saç köklerine baskı daha fazladır. Bu nedenle saç köklerine iyi davranılmalıdır. Bu alınacak kozmetik ürünlerle yapılabileceği gibi evde kendi tonikinizi yapmak gibi doğal yöntemlerle de yapılabilir . . Hint yağı doğal olarak bakım yapmak isteyenler için kullanılabilecek bir üründür. Şampuan seçerken keratin içeren bir ürün almanızda fayda var. Sağlıklı saç kökleri ile ''Kıvırcık saç nasıl çıkar?'' sorusunun ilk adımının cevabını almış olacaksınız.

2. Sürekli Üfleme Kurutmadan Kaçının

Although the heat applied to the hair is functional to provide the desired appearance, it causes serious damage to the hair in the long term. This is not a very important problem for a person who does not grow their hair, because regenerated hair can protect its form against this damage. However, a person who wants to grow their hair should protect their hair against heat if it is possible. Continuous blowdrying causes the hair to dry and lose its natural oil. Therefore, it should be blowdried only when necessary and the hair should be left in its natural form. This also applies to hair straighteners. We do not recommend using this product, as these devices apply a high degree of heat directly to the hair compared to blow dryers. For this reason, they do much more damage. Instead of constantly asking yourself the ''How to grow curly hair?'', you can get one step closer to success by protecting your hair with this method.

3. Towel Selection

Perhaps many people do not understand what effect the towel has on their hair. In fact, the towels are one of the most effective factors about hair. A towel with a bad texture or production material can cause serious permanent damage to your hair. Today, many people's hair is broken and damaged due to towels. People who want their hair to dry quickly irritate the organic structure of the hair by rubbing these towels on their hair rapidly. Because the washed hair is more delicate, using a bad towel for your hair creates the effect of rubbing sandpaper on your hair. For this reason, we recommend you to use a quality towel suitable for your hair structure. You should also use this quality towel without rushing, being gentle on your hair. You might not think of a towel when you say "How to grow curly hair?" but you should pay attention to that.

4. Wide Toothed Combs

A finetoothed comb is perhaps one of the worst scenarios that can happen to curly hair. Curly hair has a uniform structure and as an effect of this, they intertwine. For this reason, using a finetoothed comb causes many hair follicles to break off and irritation the hair structure. These combs fringe and fluff your hair. The downside is that this situation is almost impossible to reverse. That's why you should always use wide combs. You should be patient with slow movements while combing your hair. Maybe this situation will be difficult at first, but as time passes, your hair takes the appropriate shape combing. Thus, a much more comfortable process will be waiting for you after ten combings. Since the comb is a product that is in constant contact with your hair, it has a critical task in terms of how to grow curly hair.

5. Stres ve Beslenme

Saçınızın vücudunuzun bir parçası olduğunu unutmayın ve sağlığınızdan da etkilendiğini unutmayın. Beslenme alışkanlığı iyi olan ve vücudunda daha az toksin bulunan kişinin saçları daha hızlı uzar. Aksine gerekli bakımı yapsanız bile saç uzamasında başarılı olamayabilirsiniz. Sağlık sadece maddi gerçeklerden etkilenmediği için ruh sağlığınızın da iyi olması önemlidir. Stresli bir hayatınız varsa bu durum sağlık durumunuzu doğrudan etkileyecektir. Esasen vücut ve psikolojik sağlık, saçlarımız kadar hayatımızdaki her şeyi de etkiler ve saçlarınızı uzatmak istiyorsanız bu sizin için önemlidir. Stresi hayatınızdan uzaklaştırın ve sağlıklı beslenin ki artık kıvırcık saç nasıl çıkar diye sormayacaksınız. Çünkü saçlarınız siz farkına varmadan uzayacak ve güzel görünecek.

Recommended Videos

Advertisements

You may also like

What is the Majority Principle? SELJUK EMPIRE | A Turkish dynasty from the ''Kınık Tribe'' of the Oghuzs The Lord of the Rings Movie Review - Untold Details of the Movie VATICAN MUSEUM - Structures and Artifacts in the Complex