Home
26 January 2022 ( 22 views )
Advertisements

Göbeklitepe: The City That Changed History

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezinin yaklaşık 15 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında yer almaktadır. 2019 yılı ülkemizde Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmiş olup, dünyanın ilk tapınak ve inanç merkezi olarak önceki yıllara göre önemli bir artış yaşanmıştır. Tarihte bilinen en büyük ve en eski tapınak olan Göbeklitepe, ağır taşların üzerine yığılmış dev sütunlardan oluşuyor. O dönemde araç ve gereçlerin olmaması, yapım süreçlerinin gizeminin hala korunmasını sağlıyor. Tapınaktaki taşları hareket ettirmek için çok miktarda yük hayvanı ve insan gücü kullanılmaktadır. Tarihi değiştiren kent Göbeklitepe'nin sütunlarındaki hayvan figürlü kabartmalar, dönemin eserleriyle devam ediyor. Göbeklitepe'de antik yapılar var,

İnsanlık Tarihini Değiştiren Şehir
İnsanlık tarihi hakkında yeniden düşünmemizi sağlayan Göbeklitepe, yerleşik tarih bilgisini ve anlayışını değiştirerek din tarihini sorgulatıyor. Şanlıurfa Göbeklitepe'de 1995 yılından bu yana devam eden çalışmalar devam ediyor. Tarihin en büyük ve en eski ibadet merkezi olarak bilinen merkez, Mısır Piramitleri ve Stonehenge'den daha eski. Yerleşik hayata geçişi temsil eden buğday tarlaları da Göbeklitepe'de bulundu. Yapılmasından 1000 yıl sonra insanlar tarafından üzeri kapatılan bu tapınaklar, telrarda da gün ışığına çıkıyor.

Göbeklitepe'nin  Tarihi 
Hayvan rölyefleriyle dikkat çeken kentte ustalıklar da bulunuyor. Neolitik Çağ'da bulunan tapınağın MÖ 10.000'den beri var olduğu düşünülüyor. Malta'da MÖ 3600 yılına dayanan tapınak, Stonehenge ve Mısır Piramitlerinden daha eskidir. 1995 yılında başlayan kazılar bugüne kadar 6 tapınak olduğunu kanıtlasa da 20 tapınağın olabileceğini ortaya koyuyor. Tarihi alan Göbeklitepe'de Şanlıurfa'da dönemin toplayıcıları ve avcıları ile ilgili gizemli noktalar da aydınlatılmakta, insanlık tarihi hakkında daha farklı bilgilerle tarih güncellenebilmektedir.

Göbeklitepe'nin Gizemleri
In Göbeklitepe, which still preserves many mysteries, archaeologists have also discovered the physical features of the structure. Before entering Göbeklitepe, we can say that the weight of the columns varied between 40 and 60 tons. In addition to this, the historical city has also used architectural techniques ahead of the period. There are reliefs of various animals such as wild boar, duck and snake on the columns. Göbeklitepe is considered to be the homeland of wheat. Klaus Schmidt, on the other hand, provided the discovery of Göbeklitepe. It is thought that agriculture is done in the production of beer. Göbeklitepe, which can be hidden by human hands, has liquidproof floors. Although Göbeklitepe remains a mystery, archaeologists have discovered the physical features of the structure. Archaeologists draw attention to the fact that the floors in the temple ruins are especially waterproof. Göbeklitepe, whose construction dates back to 10000 BC, is known as the largest and oldest worship center in history.

Recommended Videos

Advertisements

You may also like

What is Justice - Legal Term Explanation Moisturizing: The Key to Having "Good" African American Hair" Digital Transformation Report | Review about different technologies City Halfeti That Stands Against Time