Home
26 January 2022 ( 49 views )
Advertisements

City Halfeti That Stands Against Time

Halfeti'nin bir kısmı sular altında kalsa bile, saklı bir cennet gibi zengin kültürel güzelliklere ve mirasa sahiptir. Şanlıurfa'nın bir ilçesi olan Halfeti, ülkemizin en sıra dışı bölgelerinden biridir. Eski şehir çoğunlukla baraj inşaatlarından sonra sular altında kalıyor. Halfeti hakkında bilinmesi gereken, Kara Gül adında özel bir gülü olması ve buna Ağlayan Arap Kızı denmesidir. Bu Karagül sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde çiçek açar. Halfeti yeni şehir ve eski şehir olarak ikiye ayrılıyor. 2000 yılında Fırat Nehri üzerindeki Birecik Barajı tamamlandığında çiftçi evleri, eski şehir, cami ve ağaçlar da sular altında kaldı. Bu nedenle Halfeti sakinleri yeni bir şehir inşa etmek ve 15 km uzaklıktaki yeni kasabaya taşınmak zorunda kaldı. Bu bölgenin adı Yeni Halfeti'dir. Orijinal Batık Halfeti Kasabası, Eski Halfeti olarak adlandırılır.


Halfeti Hakkında Bilgi

Zeugma bölgesi ve Gaziantep şehri Halfeti'nin yakınında yer alır ve kolayca ziyaret edilebilir. Savaşan Koyu'ndaki yarı batık mimari, en ikonik görüntülerden biri. Birçok ziyaretçi önemli manzarayı gördükten sonra şehre geliyor. Orta Çağ'da Asurlular tarafından yaptırılan eski bir kale olan Rumkale, görülmesi gereken yerlerden biridir. Bir zamanlar Ermeni patriğinin oturduğu Rumkale, Selçuklular, Memlükler ve Osmanlılar tarafından fethedildi. MÖ 855 yılında Asur Kralı III. Salmanassar tarafından ele geçirildiğinde Şitamrat olarak anılmıştır. Yunanlılar bunu değiştirip şehre Urima adını verdiler. Asurlular Kal'a Hesna the Romaye adlarını kullanmışlardır. Arapların eline geçen şehir Kal'atül Rum adını almıştır. 2. yüzyılda Bizanslılar tarafından fethedildiğinde Romaion Koyla adını almıştır.


Sakin Şehir Halfeti

Sular altında kalan şehir Halfeti Cittaslow olarak biliniyor. Kayıp şehir ve saklı cennet, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri nedeniyle 2013 yılında uluslararası komisyon tarafından bu unvanı almıştır. Siyah gülleri, doğal güzellikleri, hüzünlü hikayesiyle pek çok gezgine ev sahipliği yapan Şanlıurfa ve Halfeti, turistik özellikleriyle biliniyor.


Eski ve Yeni Halfeti

Tarihi dokusuyla öne çıkan Eski Halfeti bölgesinde tekne turları oldukça popüler. Turlar sırasında rehberler turistlere eşlik ederken eserler ve önemi anlatılıyor. Yunan Kalesi ve Savaşan Köyü, turkuaz manzaraları ile görülebilmektedir. Gaziantep ile Şanlıurfa arasındaki şehir olan Halfeti, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli bölgeleri arasında yer alıyor. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan ilçe, tarihi dokusu ve düşük insan yoğunluğu ile ülkemizin sakin şehirleri arasında yer almaktadır. Halfeti'de mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar ve koruma altındaki doğal güzellikler de Eski Halfeti kesiminde yer alıyor. Halfeti ile özdeşleşen siyah güller, yerli ve yabancı turistlerin belli dönemlerde bölgeye akın etmesini sağlıyor.

Recommended Videos

Advertisements

You may also like

Buried Beneath the Sand, The Ziggurat of Jiroft May be Largest and Oldest of its Kind in the World Mesopotamia Between Two Rivers and Its Culture Why Are These 16th-Century Cats Wearing Jetpacks? What is Justice - Legal Term Explanation